Ogrzej się!

Kategoria: Wnętrza, Dodano: 2010-09-09 14:13   Bookmark and Share

O tym, jak znacząco zmieniła się rola grzejnika we wnętrzach, świadczy jego awans z pozycji elementu instalacyjnego do rangi dekoracyjnej, eksponowanej rzeźby. Dostępne dziś grzejniki dekoracyjne to produkty o różnorodnych, niejednokrotnie awangardowych kształtach, które równie dobrze mogłyby być interesującymi eksponatami w galerii sztuki współczesnej.

W formach jakie przybierają dziś niektóre grzejniki dekoracyjne z trudem można dostrzec cechy świadczące o podstawowej - grzewczej funkcji tych produktów. Wiele z nich zdecydowanie bardziej przypomina dzieła sztuki użytkowej, niż elementy instalacyjne. Intrygujące, rzeźbiarskie formy powodują, że podstawowa funkcja użytkowa staje się niejako drugorzędna. Główną rolę gra tu wzór, forma, kształt i kolor.

Potwierdzeniem rosnącej rangi grzejnika jest bez wątpienia fakt, iż stał się on przedmiotem kreacji artystycznej wielu światowych sław designu. Massimo Iosa Ghino tworzył artystyczne formy grzejników dla włoskiej firmy Antrax. Karim Rashid, w tym roku zaprojektował firmie Id-ee grzejnik „RocKandRoll” przypominający wertykalną instalację złożoną z ułożonych na sobie kamieni. W naszym kraju prekursorem w designerskim podejściu do projektowania grzejników jest firma INSTAL-PROJEKT. Tworząc swoje kolekcje firma współpracowała między innymi z Adamem Pulwickim i Karoliną Rybarczyk oraz Marcin Jędrzakiem.

Agencja Profundo PR.


Instal-Projekt, Profundo,
Instal-Projekt, Profundo,
Instal-Projekt, Profundo,

drukuj  »  poleć artykuł znajomemu  »  Bookmark and Share   »  do góry