Łódź miastem designu.

Kategoria: Wydarzenia, Dodano: 2010-09-22 13:45   Bookmark and Share

Już 14 października rusza czwarta edycja Międzynarodowego Festiwalu Designu w Łodzi. Kolejny raz otrzymamy prawie dwutygodniową dawkę najlepszego wzornictwa w postaci wystaw, konkursów, imprez i spotkań.

Tegorocznym tematem przewodnim jest AMAZING LIFE – niezwykłe życie. Do współpracy przy projekcie zostali zaproszeni Agnieszka Jacobson-Cielecka z wystawą Crumple Zone oraz Oskar Zięta prezentujący Under Pressure. Obie wystawy przedstawiają różne procesy projektowania, inspiracje, nietypowe materiały oraz sposoby w jakich artyści poszukują i gromadzą pomysły.

Na wystawie Crumple Zone zobaczymy zdeformowane przedmioty, które wydają się pozbawione swej funkcji, urody i energii. Mają powyginane nogi lub całe „ciała”. Niektóre wyglądają jakby nie zostały ukończone – trwają w bezruchu, czekając na wyrok. Ale są też przedmioty będące ich zupełnym przeciwieństwem. Uginają się, otaczając nas swoją formą. Wciśnięte, spięte gumkami wyglądają na zaprojektowane po to, by przeciwdziałać siłom nacisku, chronić i zabezpieczać.

Under Pressure przełamuje stereotypy związane z dmuchanymi przedmiotami, które większość z nas kojarzy z plażowymi akcesoriami i odpustowymi zamkami. Jednak stary sposób nadmuchiwania miękkich form ma też zastosowanie w innych przedmiotach. Na wystawie zobaczymy więc nadmuchiwane sofy (Blow Sofa, Malafor), fotele (Fotel Blow, Zanotta), lampy (Inflating Lights, Erik Stehmann), powietrzne sanki (Airboard, proj. Joe Steiner), a nawet dmuchane godło (Godło, Bartek Mucha).

Na festiwalu po raz pierwszy zaprezentowane zostaną Wystawy Specjalne, które w sposób szczególny interpretują hasło AMAZING LIFE. Wśród nich designerskie rowery zaprojektowane przez czołowych projektantów mody, takich jak na przykład Kenzo Takada czy Agatha Ruiz de la Prada.

Nowym wydarzeniem w ramach festiwalu jest także Przegląd Portfolio – konfrontacja początkujących projektantów z dziennikarzami, kuratorami i doświadczonymi projektantami.

Ale to nie wszystko! Od 14 października dzięki wsparciu Mecenasa – Ceramiki Paradyż, cała Łódź zostanie naszpikowana designem. Przygotowane zostaną Wystawy Towarzyszące (ponad 35!), Przegląd Szkół (7 polskich i 8 zagranicznych), finał konkursu make me! (o 20000 zł walczyło ponad 250 osób), warsztaty, wykłady oraz... wieczorne imprezy w łódzkich klubach.

Zapraszamy!


Łódź Design,
Crumple Zone, AZE design, krzesło OXO
Crumple Zone, David Dolcini i Vittorio Venezia, Metal Bending
Crumple Zone, Frank Willems, The Rubens Collection
Crumple Zone, KRAUD - Yvonne Fehling & Jennie Peiz, Stuhlhockerbank
Underpressure, Fun-Care, Lounge Seat, design by Hannes Wettstein
Underpressure, Oskar Zięta
Underpressure, PUFF-BUFF, BUBBLES chandelier
Underpressure, Joe Steiner, Airboard
Underpressure, Bartosz Mucha, Godło

drukuj  »  poleć artykuł znajomemu  »  Bookmark and Share   »  do góry